Od 1 lipca 2025 roku pacjenci onkologiczni z nowotworami BRCA-zależnymi będą mogli wykonać badania genetyczne w trybie ambulatoryjnym – bez konieczności hospitalizacji. To znaczące ułatwienie zostało wprowadzone z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia, w odpowiedzi na postulaty środowisk eksperckich i organizacji pacjentów.
Badania molekularne z krwi służą do doboru odpowiedniego schematu leczenia. Pacjent pojawia się w szpitalu tylko na pobranie krwi i jeszcze tego samego dnia wraca do domu.
Mutacje BRCA odgrywają istotną rolę nie tylko w raku piersi i jajnika, ale także trzustki, otrzewnej, jajowodu czy prostaty. Badania te pozwolą na sprawniejszą kwalifikację pacjentów do odpowiednich programów lekowych – niezależnie od tego, czy zostaną do nich ostatecznie zakwalifikowani.
Nowe przepisy poszerzają także zakres diagnostyki o nowotwory pęcherzyka i przewodów żółciowych, miedniczki nerkowej, moczowodu i inne części układu moczowego.
Refundacją objęto nowoczesne badania genetyczne oparte na technologii sekwencjonowania DNA i RNA (NGS), o ile są one niezbędne do rozpoczęcia leczenia celowanego.
To kolejny krok w stronę lepszego dostępu do innowacyjnej diagnostyki i terapii dla pacjentów onkologicznych w Polsce.